İstanbul’un trafik çilesi ‘BULUT’ ile çözülecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, adaylık tanıtım toplantısında yeni dönemde hayata geçirmeyi planladıkları bazı projeleri de açıkladı.

Zincirlikuyu, yollar üstü kaldırım sistemi ile kaostan kurtarılacak.

Bu projeler içinde en dikkat çekici olanı trafik sorununa yaya odaklı çözüm getiren “Bulut” projesi. Projenin ayrıntılarına SÖZCÜ ulaştı. “Yollar üstü yaya kaldırımı sistemi” olarak tanımlanan Bulut projesinin ilk uygulama alanı İstanbul’un en kaotik transfer noktası Zincirlikuyu olacak.

YAYALARA TRANSFER PARKI

Günde yaklaşık 100 bin kişinin giriş çıkış yaptığı, yayalar için kara bir delik haline gelmiş olan Zincirlikuyu’da Gayrettepe, Esentepe, Levazım ve Balmumcu mahallelerinin birbiriyle ve Büyükdere aksıyla yaya bağlantısı bulunmuyor. Zincirlikuyu transfer merkezinin 17 adet çıkış-varış noktası, yüzlerce farklı rotası var. Hazırlanan projeyle yayalar için yollar üstü bir transfer parkı yapılacak. Büyükdere Caddesi’ne, kollarını Gayrettepe, Esentepe, Levazım ve Balmumcu mahallelerine uzatan yollar üstü bir yaya kaldırım sistemi kurulacak.

MALİYET 40 MİLYON DOLAR

Bulut, yaya olarak buraya ulaşan vatandaşları metrobüs ve metro hattına hızlı şekilde bağlayacak. D-100 ve Büyükdere üzerindeki 4 otobüs durağı yeniden düzenlenerek aks, taşıtlar ve yayalar için daha güvenli, akıcı hale getirilecek. Bir ulaşım aracı olarak düşünülen Bulut, aynı zamanda bir şehir üstü parkı olacak. Yaklaşık maliyeti 40 milyon dolar hesaplanan projenin 14 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir