Hindistan yönetimi Apple’ı mercek altına aldı!

Görünüşe göre yetkililer, gazetecileri ve muhalif siyasetçileri, devlet destekli bilgisayar korsanlarının ekim ayında cihazlarına sızmış olabileceği konusunda uyardıktan sonra şirketi hedef aldı. Apple güvenlik önlemleri açısından kamuoyunun gözünde inceleme altındayken Post, hükümet yetkililerinin kapalı kapılar ardında istediklerini daha açık bir şekilde ifade ettiğini söylüyor.

Bildirildiğine göre şirketin Hindistan’daki temsilcilerini, hackleme uyarılarının siyasi etkisini yumuşatmanın bir yolunu bulması için Apple’a baskı yapmak üzere çağırdılar. Yetkililer ayrıca, insanlara söyleyebilecekleri uyarılar için alternatif açıklamalar üretmesi için bir Apple güvenlik uzmanını da çağırdı: bu açıklama büyük ihtimalle olası suçlu olarak hükümeti işaret etmiyordu.

Hindistan yönetimi Apple’ı mercek altına aldı!

Apple’ın uyarılarını sosyal medyada paylaşan gazeteci ve politikacıların ortak bir yanı vardı: Hepsi Modi hükümetini eleştiriyordu. Uluslararası Af Örgütü, Modi’nin uzun süreli müttefiki Gautam Adani’yi araştıran Anand Mangnale adlı gazetecinin telefonunu inceledi ve bir saldırganın Pegasus casus yazılımını Apple cihazına yerleştirdiğini tespit etti. Apple, saldırılardan Hindistan hükümetinin sorumlu olduğunu açıkça söylemese de İsrailli şirket NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus, çoğunlukla hükümetlere ve devlet kurumlarına satılıyor.

Post’un raporunda, Hindistan’ın iktidardaki siyasi partisinin Pegasus’u gazeteciler ve siyasi muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullandığını hiçbir zaman onaylamadığı veya reddetmediği belirtildi ancak bu, partiyi eleştirenlerin Pegasus casus yazılımına bulaştığı ilk vaka değil. 2021’de Pegasus projesini gün ışığına çıkaran çeşitli yayınlar tarafından yapılan bir araştırma, Modi hükümetine karşı çıkma ve onu eleştirme geçmişi olan kişilerin telefonlarında casus yazılım bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir