Google, varsayılan arama motoru durumu için 2021’de 26 milyar dolar ödedi

Muhtemelen bu meblağın aslan payı, iPhone, iPad ve Mac’te varsayılan arama seçeneği olarak kalabilmek için yıllardır fahiş meblağlar yağdırdığı Apple’a gitti.

Adalet Bakanlığı’nın şirkete karşı devam eden antitröst davası kapsamında ifade veren Raghavan, Google’ın arama ağı reklamlarının 2021’de 146,4 milyar dolar gelir elde ettiğini, bunun da temerrüt durumu için ödediği 26 milyar doları perspektife koyduğunu söyledi. Yönetici, varsayılan durumun, trafik elde etmek için ödediği tutarın en maliyetli kısmı olduğunu açıkladı.

Raghavan, 26,3 milyar doların ne kadarının Apple’a gittiğinden bahsetmedi. Ancak CNBC, özel varlık yönetimi şirketi Bernstein’ın yaptığı bir tahminin, Google’ın varsayılan ayrıcalık için bu yıl Apple’a 19 milyar dolara kadar ödeyebileceği yönündeki tahminin boşa çıktığını bildirdi.

Google, varsayılan arama motoru durumu için 2021’de 26 milyar dolar ödedi

Mahkemede gösterilen bir slayt, Google’ın 2014 yılında temerrüt durumu için 7,1 milyar dolar öderken 47 milyar dolar arama geliri elde ettiğini ortaya çıkardı. Raghavan, Google’ın genel varsayılan arama motoru ödemelerinin 2014’ten 2021’e kadar neredeyse dört katına çıktığını, arama reklamı gelirinin ise (kabaca) üç katına çıktığını ifade etti.

Google, gelecekteki sözleşmeleri müzakere etme becerisine zarar vereceğini öne sürerek rakamların kamuya açıklanmasına karşı çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir