Astronot Gezeravcı’nın uzayda yaptığı bitki deneyinin sonuçları açıklandı

AA

Ege Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Alper Gezeravcı’nın uzay ortamında gerçekleştirdiği 13 deneyden birinin, EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday’ın yönettiği “Schrenkiella Parvulanın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması-Extremophyte” isimli deney olduğu vurgulandı. Doç. Dr. Barış Uzilday ve Prof. Dr. İsmail Türkan’ın da araştırmacı olarak katıldığı belirtildi.

Yüksek tuzlu ortamlara dayanıklı bitkinin, düşük yer çekimi koşullarında yüksek tuzluluğa karşı gösterdiği toleransın ne ölçüde sürdürülebilir olduğuna dair gerçekleştirilen deney süresince, bitkinin günlük fotoğraflarının proje ekibine ulaştırıldığı ifade edildi.

Mars’ı ıslah edebilmeyi sağlayacak öncü özelliklere sahip

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Barış Uzilday, şu bilgileri verdi:

Deney sürecinin devam ettiğini aktaran Doç. Dr. Uzilday, şunları kaydetti:

Bitkiler, deney sonunda astronotumuz Alper Gezeravcı tarafından hasat edildi. Bir solüsyon ile metabolik süreç tamamen durduruldu. Daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonunda -80 santigrat derecede derin dondurucuya aktarıldı. Aynı sıcaklıkta kapsül içinde dünyaya getirildi. Oradan da ülkemize gelecek. Bunu takiben biz burada hem bitkilerin büyüme performansı hem de yeni nesil RNA dizilime yöntemi ile hangi genler aktifleşmiş, mikro yer çekimi altında bitki tuza nasıl yanıt vermiş bunları araştırmaya çalışacağız.

Rektörden kutlama

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da uzay görevini tamamlayan Gezeravcı ile bilim insanlarını tebrik etti.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan Milli Teknoloji Hamlesi ve Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında önemli projeleri gerçeğe dönüştürdüğünü aktaran Budak, şunları kaydetti:

Türk milletinin gurur kaynağı olan Gezeravcı, insanlı ilk uzay görevine ve Türk uzay bilim misyonuna imza atarak, ülkemiz tarihinde yeni bir sayfa açılmasına öncülük etti. Gezeravcı, 21 gün süren görev boyunca Türk bilim insanları tarafından hazırlanan 13 bilimsel deney gerçekleştirdi. Ege Üniversitesi olarak ülkemize örnek olan bilim ve teknoloji öncelikli ekosistemimizi daha da güçlendirip, bilim ve teknolojide en ileri seviyeyi yakalamak, Türkiye Yüzyıl’ını Türk bilim yüzyılı yapmak için daha çok çalışacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir